Kalėdiniu laikotarpiu daryti gera įkvepia net pradinukai

Kol mamos nebuvo namuose, pirmokas Simonas su mažuoju broliu susirado visus namuose buvusius dovanų maišelius ir per keletą valandų peržiūrėjęs savo žaislus, atrinko tuos, su kuriais širdis leido atsisveikinti. Simonas viską suskirstė į maišelius ir supakavo, kad visko būtų maždaug po lygiai. Broliai pririnko 20 dovanų maišelių! Grįžusi namo mama neteko žado…

Tokia geraširdiškumo nuotaika pastarąsias dvi savaites tvyrojo gimnazijoje „Pažinimo medis“. Ją skleidė ne kas kitas, o vaikai – nuo pradinukų iki gimnazistų, įtraukė mokytojus ir tėvus, taip sutelkdami visą bendruomenę.

Dovanų pakavimo ukrainiečių šeimoms dirbtuvės

Kaip ir kasmet socialinių įgūdžių bei popietinės grupės veiklų metu gruodį tarp mažųjų vyrauja Kalėdų Senelio laukimo ir svajonių dovanų temos. Užsiminiau, kad galbūt šiemet reikėtų ne tik prašyti dovanų iš Kalėdų Senelio, bet ir patiems ką nors jam padovanoti – kad jis galėtų nunešti ukrainiečių vaikams. Ypač jautriai į tai reagavo pirmokai. O štai praėjusią savaitę pirmokas Simonas nusprendė pereiti nuo žodžių prie darbų. Negalėjau patikėti savo akimis ir ausimis, – istoriją apie 20 pirmoko suruoštų dovanų maišelių pasakoja mokytoja Venesa. Negana to, mažasis geradarys į kiekvieną iš maišų įdėjo po pieštuką ir popieriaus lapą – kad ukrainiečių vaikai galėtų parašyti laišką Kalėdų Seneliui ir paprašė tėčio, kad perduotų Seneliui visus 20 dovanų maišelių.

Dovanų popierius šlamėjo ir gimnazijos dailės kabinete. Dailės mokytoja Monika mėgsta improvizuoti ir koreguoja dailės pamokų planą pagal tai, kuo gyvena mokiniai. Pirmąjį sniegą jie pasitiko lauke „skulptūros“ pamokoje, o šventinio laikotarpio šeštokų ir devintokų piešimo pamokas pakeitė dovanų pakavimo ukrainiečių šeimoms dirbtuvės. Šeštokai taip stengėsi, kad net rankos drebėjo, – sako dailės mokytoja.

Pradinukai, šeštokai ir devintokai supakavo dovanų 40-čiai ukrainiečių, apsistojusių Lietuvoje, šeimų. Šias dovanas paaukojo vilniečiai, reaguodami į „Facebook“ grupėje paskelbtą mokytojos Venesos įrašą.

Nuo šlepečių senjorams iki žaislų naminiams gyvūnams

Mėnesio pradžioje vyresnieji moksleiviai pradėjo rašyti kalėdinius atvirukus ir laiškus, skirtus senjorams. Ši iniciatyva buvo tęsiama renkant jiems dovanas. Gimnazijos fojė pastatytos 3 dėžės kaipmat užsipildė dovanomis nuo mokytojų ir tėvelių ir greitai pasieks Alantos senelių namus. Ko seneliams nepritrūks – tai saldumynų ir šiltų šlepečių.

Norėjau tau pasakyti tą, kad gal tau liūdna vienam, tad aš galiu būti tavo įsivaizduojama draugė! <…> Kai tau bus liūdna, tai visada gali paskaityti šį laišką, – laiške „senuoliui“ rašo penktokė.

Artėjant šv. Kalėdoms dėžes fojė pakeitė kitos dovanoms į gyvūnų prieglaudą. Nė nesulaukus švenčių per kelias dienas jos prisipildė maisto šunims ir katėms, kraiko ir žaislų.

Vaikų empatijos paslaptis slypi bendruomeniškume

Priešventines gerumo iniciatyvas užbaigs kalėdinė labdaros mugė. Renginyje visa bendruomenė prekiaus namuose keptais kalėdiniais gaminiais, rankdarbiais. Mugės metu mokiniai teiks įvairias „paslaugas“ – pieš tatuiruotes, dažys veidus, pins apyrankes ir kt. Surinktos lėšos bus pervestos organizacijoms, remiančioms Ukrainos kovą už laisvę arba teikiančioms Ukrainai humanitarinę pagalbą.

Mokykliniame amžiuje paprastai vaikui būdingesnis poreikis imti, gauti, nei duoti ar dalytis, tad mūsų mokinių empatiškumas, atjauta ir supratingumas labai džiugina. Vis dėlto, manau, kaltas geradarystės virusas, siautęs gimnazijoje. Jis nė vieno neaplenkė ir sutelkė visą bendruomenę.

Gimnazijos vadovė Rita Navikienė

Nuotrauka viršuje: Simonas su dovanomis