Startuoja verslumo ugdymo programa, kurios metu pirmuosius verslus imsis kurti daugiau nei 3000 moksleivių

Startuoja verslumo ugdymo programa, kurios metu pirmuosius verslus imsis kurti daugiau nei 3000 moksleivių

Šiemet dėka verslumo ir eksporto plėtros agentūros „Versli Lietuva“ iniciatyvos, verslumo ugdymo programa „AcceleratorX“ įjungė dar aukštesnę pavarą – jau apmokyta daugiau nei 70 naujų mokytojų, prisijungė daugiau nei 40 naujų mokyklų ir tikimasi, jog po kelių mėnesių net 3000 moksleivių bus įsitraukę į savo šviežio verslo rūpesčius ir pirmąsias antreprenerystės patirtis. „Lietuvos Junior Achievement“ kasmet skatina moksleivius kurti savo pirmąsias bendroves, išbandyti verslą ir pamėginti savo produktą ar paslaugą parduoti realioje rinkoje.

Mokyklos galėtų virsti mažaisiais verslumo inkubatoriais

„Lietuvos Junior Achievement“ projekto vadovė Loreta Eimontaitė sako, jog organizacija siekia sisteminio pokyčio, kad verslumo būtų mokoma kiekvienoje mokykloje ir klasėje, kad kiekvienas moksleivis galėtų įkurti savo bendrovę: identifikuoti problemą, kurti produktą, įgyvendinti marketingo planą ir galiausiai tą produktą parduoti. „AcceleratorX“ programos metu moksleiviai praeina visą verslo kūrimo ciklą, įgaudami praktinių verslumo įgūdžių bei drąsos įgyvendinti savo verslo idėjas.

„Retoriškai klausiu, kaip užauginti laimingą žmogų? Leisti jam veikti, pačiam. Kuo daugiau mokyklų įsitrauks į šią programą, tuo daugiau jų matys poveikį: kaip moksleiviai tobulėja, vis labiau pasitiki savo galia veikti, kaip kinta jų mokymosi rezultatai ir svarbiausia, atrandama prasmė, kodėl svarbu mokytis matematikos, lietuvių, chemijos ar kitų dalykų, nes jie pritaikomi praktikoje, realiame gyvenime kuriant savo pirmuosius startuolius. Kartu auginame Lietuvoje jaunimą ateičiai, suteikdami taip svarbių 21 a. kompetencijų – kritinio mąstymo, kūrybingumo, finansinio raštingumo, savarankiškumo. Siekiame, kad mokyklos virstų tikrais verslumo inkubatoriais!“ – sako „Lietuvos Junior Achievement“ vadovė Andželika Rusteikienė.

Šiuo metu prie „AcceleratorX“ programos prisijungė 45 naujos mokyklos ir lygiai tiek pat ekspertinių mokyklų, jau keletą metų sėkmingai įgyvendinančių praktinio verslumo ugdymo programą. Mokymų metu patyrę verslumo ugdymo pedagogai dalinosi patirtimi su naujai prisijungusiais ir pasakojo apie savo moksleivių įkurtas bendroves bei kokius iššūkius jiems tenka spręsti. O tam, kad mokytojai geriau suprastų mentorystės tikslą ir teikiamą naudą kuriant bei įgyvendinant verslo idėjas, konsultacijas teikė verslo mentoriai.

Ateityje numatoma taip pat rengti verslumo inovacijų stovyklas moksleiviams, susitikimus, konsultuoti dalyvaujančias mokyklas ir suteikti moksleiviams patyrusius mentorius iš tos srities, kurioje jie apsispręs kurti savo jaunąją bendrovę.

Mokytojai verslą turėjo sugalvoti vos per 3 dienas

Į „Lietuvos Junior Achievement“ kvietimą mokytis verslumo ir per mokslo metus padėti savo mokiniams sukurti jų pirmąjį verslą, atsiliepė daugiausia ekonomikos ir verslumo, o taip pat technologijų mokytojai. Pastebima, kad ir kitų sričių mokytojai, pavyzdžiui anglų kalbos,  geografijos ir kitų dalykų, taip pat sėkmingai įgyvendina praktinio verslumo ugdymo programą ir jų kuruojami moksleiviai sukuria sėkmingai veikiančias mokomąsias bendroves.

Šiais metais įgyvendinant „AcceleratorX“ verslumo ugdymo programą, buvo nuspręsta apmokyti pedagogus, kurie iki šiol nėra turėję verslumo ugdymo patirties bei įtraukti naujas mokyklas. Iškeltas tikslas – ambicingas, programoje per šiuos metus net 3000 moksleivių dalyvaus ir įgys būtinų verslumo įgūdžių.

„Mokykla – puiki terpė, kurioje ne tik moksleiviai, bet ir mokytojai gali įgyti naujų žinių ir  eksperimentuoti. Norėdami, jog mokiniai dar mokyklos suole turėtų visas sąlygas mokytis verslumo, turime atsigręžti į mokytojus ir pasirūpinti, kad pirmiausia jie pasimatuotų verslininko batus. Ši „AcceleratorX“ programa suteikia neįkainojamą verslo vystymo patirtį nuo nulio“, – teigia Daina Kleponė, „Versli Lietuva“ generalinė direktorė.

Pedagogų mokymuose, kuriuos vedė verslo mentoriai, praktikai, mokytojai turėjo savarankiškai įsivertinti, kur į šiuo metu vykdomas veiklas būtų galima integruoti verslumo ugdymą. Patys mokytojai, vos per 3 dienas, mokymų metu vardijo egzistuojančias problemas ir ieškojo joms sprendimų – kokių turės kaštų, iš ko juos padengs, kokias pritrauks investicijas, kaip jų verslo idėja pasieks klientą. Visas tris mokymų dienas vainikavo mugė, kurioje mokytojai pristatė savo produktus ir idėjas.

Mokytoja Aušra Degutytė-Kančauskienė, dalyvavusi praktinio verslumo mokymuose, labai džiaugiasi, jog šiemet „Pažinimo medžio“ mokykla jungiasi prie programos „AcceleratorX“, kuri prisidės prie moksleivių finansinio raštingumo, kūrybiškumo, iniciatyvumo ugdymo. Mokytoja teigia, jog ši programa – tai neįkainojama galimybė kiekvienam mokiniui gauti tai, apie ką dažnai viešojoje erdvėje girdime, jog vidurinio ugdymo sistema stokoja – pačiam sugalvoti verslo idėją, kartu su komanda ją įgyvendinti, semtis žinių iš patyrusių savo srities specialistų, kai kam – netgi uždirbti pirmuosius pinigus! Aušra tiki, kad ši programa paskatins „Pažinimo medžio“ mokinius dar geriau pažinti save, drąsiau inicijuoti ir kurti įvairius projektus, verslo idėjas, o svarbiausia – suteiks praktinių įgūdžių, kaip visa tai įgyvendinti.