Darželinukai prie stalo

Vaiko motyvacija mokytis priešmokykliniame amžiuje: kaip ją išlaikyti?

Ikimokyklinio amžiaus vaikus auginantys tėvai domisi, kas keičiasi vaikui pereinant iš darželio į priešmokyklinį amžių? Pedagogai priešmokyklinį ugdymą laiko labai svarbiu, nes vaikas pradeda ruoštis svarbiems pokyčiams, naujam ir dar nežinomam gyvenimo etapui – mokyklai.

Darželių ir mokyklų „Pažinimo medis“ ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pavaduotoja Ana Račiuvienė pataria, kaip tėvai galėtų puoselėti vaiko motyvaciją mokytis ir padėti stiprų pagrindą, kad vaikui sektųsi mokykloje.

Padėkite vaikui pereiti nuo darželio iki mokyklos

Priešmokyklinio ugdymo tikslas – padėti vaikams pasiruošti mokymuisi mokykloje. Tad ir namie tėveliai gali prisidėti prie pasiruošimo mokyklai, integruodami akademinius dalykus į kasdienį vaiko gyvenimą, veiklas, žaidimus, išvykas.

Įprastas pyrago kepimas gali tapti puikia integruota edukacine veikla. Bandydami su tėvelių pagalba perskaityti receptą vaikai susipažįsta su raidėmis, mokosi skaičiuoti pyragui reikalingus kiaušinius, pasverti miltus. Laukdami kol iškeps pyragas, vaikai taip pat susipažįsta su laikrodžiu. Serviruodami stalą paprašykite vaiko kiekvienam šeimos nariui sukurti vardinę kortelę su pirmąja vardo raide ar visu vardu, – pataria „Pažinimo medžio“ pedagogė A. Račiuvienė.

Svarbu, kad vaikui būtų įdomu

Ugdant motyvuotą asmenybę labai svarbu, kad tėvelių organizuojamos veiklos būtų prasmingos, į kurias vaikas įsitrauktų ir kuriose dalyvautų todėl, kad veikla jam įdomi. Kasdienis buvimas lauke, tolesni žygiai, pažintinės ekskursijos – visa tai apima fizinę sveikatą, gamtos ir supančio pasaulio pažinimą.

Keliaudamas vaikas mato užrašus ir juos skaito, mato medžius – juos skaičiuoja, aiškinasi jų pavadinimus, lygina, kuris aukštesnis ar žemesnis, kuo skiriasi krūmas nuo medžio, stebi paukščius, klausosi jų balsų. Žygiuose gamtoje ieškokite gamtos dovanų – lapų, kaštonų, gilių, akmenukų, juos parsineškite ir vėliau panaudokite žaidimui ar rankdarbiams. Svarbu atkreipti vaiko dėmesį į gamtoje vykstančius procesus, jam pasakoti apie juos ir taip kurti glaudų santykį. Tėveliai yra patys artimiausi ir svarbiausi žmonės vaiko gyvenime, šalia kurių saugu klysti ir bandyti iš naujo, – pataria A. Račiuvienė.

Žaidimas – ideali mokymo(si) forma

Net kaip žaidimai atrodančios veiklos kryptingai ugdo vaiką. Priešmokyklinio amžiaus vaikams tai laikas mokytis planuoti veiklas, prisiimti atsakomybę, laikytis susitarimų, tad patariame pradėti žaisti ilgiau trunkančius žaidimus, vėliau prie jų sugrįžti ir tęsti, patiems laikytis susitarimų ir skatinti tai daryti savo vaiką. Tai ruošia vaiką mokyklai, sudėtingesniems santykiams ir veikloms.

Būkite pavyzdys savo vaikui

„Pažinimo medžio“ pedagogė A. Račiuvienė įsitikinusi: ypač svarbu vaikus auginti pagarbos atmosferoje. Būtent šiame amžiuje vaikams verta diegti suvokimą, kad visi, net suaugusieji, klysta, svarbu mokyti nesmerkti suklydusio žmogaus. Tėvai ir pedagogai šiame procese vaidina kertinį vaidmenį ne tik taikydami ugdymo metodus, bet ir demonstruodami asmeninį pavyzdį. Tėvams ir mokytojams tenka didelė atsakomybė, nes vaikai mokosi ne iš sakomų žodžių ar nurodymų, o iš pavyzdžio, – sako A. Račiuvienė.

Nenuvertinkite vaiko nuobodžiavimo

Tėvams tenka atsakomybė neperspausti vaiko ir jo nenuvarginti, neišgąsdinti ir leisti pokyčiams pasiruošti savu tempu, būti tinkamu pavyzdžiu ne teoriškai, o kasdienėje gyvenimo rutinoje. „Pažinimo medžio“ darželio pedagogė pataria neužpildyti vaiko dienos taip, kad nebebūtų laiko sustoti, pabūti nieko neveikiant – juk nuobodulys žadina kūrybiškumą. Darželyje vaikas patiria daug įspūdžių, tad leiskite jam ir pailsėti, įsisavinti visas patirtis ir skirkite laiko pabūti ramiai.

Publikuota portale „Tėvų darželis“